Algklassikute foorum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Eesti keele tundi sobivad mängud

3 posters

Go down

Eesti keele tundi sobivad mängud Empty Eesti keele tundi sobivad mängud

Postitamine  Laura Teis Juun 21, 2011 8:52 pm

Kõik tegevused on toodud ideevormis, mõnda saab otse tunnis kasutada, mõni annab Teile lihtsalt hea idee millest edasi minna. Palju asju on Teile juba tuttavad (ärge siis pahandage- meie ise unustame küll vahel vanu häid asju ära ja on hea, kui meelde tuletatakse). Kui Teil on vastavatest mängudest mõni hea oma variant, andke siia ka teada! Pika jutu peale paar tegevust ka Smile :


1) Loomade (loomahäälte) õppimiseks. Määra sobiv arv "loomi" paiguta nad klassis nii, et teised õpilased saaksid nende eest ringis läbi käia. "Loom" võib vastata ainult enda häälitsuse ja/või iseloomuliku käitumisega. Õpilased käivad klassis ringi (parem oleks, kui "loomad" on seinte lähedal ja lapsed saavad ühe ringina liikuda nende ees- vältimaks edasi/tagasi sebimist- suund üks ja aega seni kuni ring edasi liigub või õpetaja signaali peale) ja kirjutavad üles loomade nimed. Igal õpilasel on käes paber ja pliiats (maas saab kirjutada kui tugevat alust pole paberil).

2) Sõnakett 1. Lapsed istuvad ringis (hiljem võib teha mitu iseseisvalt "töötavat" ringi kui lastel mäng selge on). Lepite kokku tänase sõnaketi teema (nt. loomad). Hakatakse järgemööda päripäeva ütlema loomade nimetusi. Iga järgmine loom peab algama eelmise looma viimase tähega (koer-rebane-elevant-tigu...). Kui 5 sekundi jooksul sõna ei tule, astub laps ringist välja. Kui öeldakse vale tähega sõna, langeb mängija välja. Eelistatavalt lepitakse ka kokku, et samu sõnu korrata ei või. (alguses on kergem seda mängu õppida "teematult")

3) Sõnakett 2. Lapsed istuvad ringis (hiljem võib teha mitu iseseisvalt "töötavat" ringi kui lastel mäng selge on). Õpetaja (mängujuht) ütleb tähe, millega sõnu pakkuma hakatakse. Hakatakse järgemööda päripäeva ütlema vastava tähega sõnu. Kui 5 sekundi jooksul enam selle tähega algavat sõna öelda ei oska, langeb laps mängust välja. Sama ka vale tähega algava sõna puhul ja enne juba öeldud sõna uuesti kordamisel. Kui klassis on vähem lapsi, saab 2 või 3 mängu mängida asja viskamisega järgmisele vastajale.

4) Sõnakett 3. Õpetaja(mängujuht) alustab sõnaketti lausejupikesega. (nt. "Kui ma lähen matkama, võtan kaasa..."). Lapsed lisavad järjest oma sõna peale eelneva nimekirja kordamist. ("Kui ma lähen matkama, võtan kaasa .... jüri lisab SELJAKOTI.... mari kordab õpetaja lauset ja jüri nimetust ja lisab TASKULAMBI...jne.). Kui laps unustab midagi sõnaketil vahelt ära, langeb mängust välja. Sama ka eelnevalt juba öeldud nimetuse lisamisel ja juhul kui paus tuleb üle kokku lepitud aja.


5) "Telefon" Vana hea sõnade edasisosistamismäng. Laps ütleb sõna sosinal ringis järgmise lapse kõrva. See ütleb edasi täpselt selle, mida kuulis. Lõpptulem ei ole tavaliselt sama, mis ringi alguses (viimane laps ringis ütleb sõna häälega välja ja siis ütleb esimene, mis sõnaga alustas). Õppe-eesmärgil saab teha pisemad ringid (mitte väga vähe lapsi,muidu ei ole aega sõnal "muutuda") ja iga mängu alustaja peab sobivas teemas sõna ringi saatma.

6) Sõna äraarvamine tahvlil. Jagage klass kahte/kolme rühma. Rühmad seisavad rivis üksteise taga tahtvlist võimalikult kaugel. Reas esimene laps tuleb õpetaja juurde, õpetaja näitab/ütleb vaikselt sõna, mida laps tahvlile peab joonistama (või kirjutama sõna esimese ja viimase tähe, vahele sobiva arvu tühikuid nagu "poomismängus") Laps võib kohale joosta, kui rühm on ära arvanud tahvlil oleva sõna. Seejärel, kui "joonistaja" jõuab kohale võib kohe tulla nende rühmast järgmine laps tahvli ette uut sõna selgitama. Võidab enne kõik liikmed läbi käinud rühm.

7) Segiaetud tähed 1. Kirjuta tahvlile või töölehele segiaetud tähtedega sõnad (õpetaja- aajetõp) Lase rühmadel kiiruse peale kõik sõnad "korda" seada. Mugavam on, kui lapsed kirjutavad vastused paberile.

8) Segiaetud tähed 2. Kirjuta tahvlile/töölehele teatud arv tähti. Lapsed peavad neist moodustama võimalikult palju sõnu. Eelnevalt tuleb kindlasti kokku leppida, kas samu tähti võib samas sõnas topelt kasutada või kas antud tähti võib uues sõnas uuesti kasutada.

9) Omaduste mäng. Kirjeldusoskuse arendamine. Sõnavara, tähelepanu arendamine. Tõstke toolid ringikujuliselt. Üks tool vähem, kui lapsi on. Kõik istuvad, 1 seisab ringi keskel ja esitab küsimuse (kellel on prillid? kes kannab siniseid pükse? kellel on pikad juuksed? jne. Targem on küsida omadusi, mida on paljudel lastel- sedasi tõuseb liikuma rohkem lapsi ja seisjal on parem võimalus koht leida endale). Küsimusele jaatavalt vastama pidanud lapsed tõusevad vastamise asemel püsti ja peavad endale kiirelt uue istekoha leidma. Seisja otsib ka endale istekoha. Seisma jäänud laps esitab uue küsimuse...

10) Värvide kordamine. Liikumispausi ajaks. Õpetaja ütleb: "Puuduta midagi punast", lapsed teevad seda. "Puuduta midagi halli" jne. Võid teha ka lisapunkti, et peale iga õige värvi leidmist tuleb kohale minna ja vaikseks jääda.

11) Tähestikumäng 1. Anna rühmale kätte tähestikukaardid (saab ise teha). Aja peale peab rühm tähestiku korrektselt ritta seadma. Raskusaste 2. Võta tähestikust mõned tähed ära (mida rohkem ära võtad, seda raskem on). Rühm peab olemasolevad tähed ritta saama ja tuvastama millised tähed neil puudu on. Raskusaste 3. Tähestikust puuduolevatest sõnadest tuleb moodustada sõna(sõnu) (õpetaja valib siis ära võtmiseks sellised tähed, millest saab kokku sõna - nt on puudu tähed "S" "P" "O" "R" "T" "L" "A" "N" "E". Moodustatavas sõnas ei saa olla sama tähte rohkem kui 1 kord).

12) "Mina näen". Õpetaja (mängujuht) ütleb : "Mina näen siin klassis midagi, mis algab tähega "V" " lapsed peavad tõstma (vaikselt) käe ja pakkuma, mida õpetaja võis näha. Õige vastuse ütleja võib ise öelda järgmise sõna, mida ta klassis näeb. Või ütleb õpetaja kõik sõnad mängu lõpuni. Raskusaste 2.Mina näen siin klassis midagi, mis ... ja pakud erinevaid võimalusi (algab tähaega ...., lõpeb tähega .... sisaldab kahte OO-d, on punane ja temas on täht U jne.)

13) Liitsõnade/vanasõnade mäng. Prindi välja (kirjuta paberirle) vastavalt kas vanasõnad või liitsõnad. Lõika iga vanasõna (liitsõna) eraldi välja ja omakorda pooleks. Raskusaste 1. Lapsed peavad rühmas sõnad kokku sobitama. Raskusaste 2. Lapsed peavad leidma klassis enda sõnapoolele sobiva kaaslase ja kokku istuma. Raskusaste 3. Jaga rühmale kätte terve hulk katkiseis sõnu (poolitatud siis ikka liitsõna kumbki sõnapool eraldi, mitte suvalisest kohast- lill/kapsas) ja lase sõnad (vanasõnad) kokku panna. Raskusaste 4. Kirjuta sõnapooled tahvlile ja lase aja peale lastel omaette sõnad kokku panna (kirjalikult).

14) Sõrmega kirjutamine. Hea harjutus tunni alustamiseks. Lase lastel selles tunnis õpitavat tähte joonistada parema käega, vasaku käega, parema jalaga, vasaku jalaga, peaga, pepuga "õhupaberile". Ehk siis laps joonistab (võimalikult korrektselt) seda tähte õhus läbi. Võimalik istudes teha tähte pinginaabri seljale, otsaesisele, lauale, enda peopesasse...

15) Multifilmi/filmi vaatamine. Kui klassis on võimalik videot vaadata, saab lasta lastel lühemast lõigust "välja kirjutada" võimalikult palju vastava päeva temaatikaga sõnu. Näiteks vaatate "Pipi" multifilmist jupikest (5 min) ja palud lastel välja kirjutada kõik sõnad, mida nad "näevad" mis algavad g-b-d ga. Lapsed vaatavad filmi, märkavad seal diivanit, kirjutavad paberile diivan jne. Kergem on esialgu lasta välja kirjutada temaatilised sõnad (riietusesemed, söödavad asjad, asjad kodus jne). Esimestel kordadel ei tule just eriti palju sõnu, hiljem rühmatöö sujudes hakkab nimekiri pikenema.

16)
Pildidoomino. Tee valmis doominoklotsid (papp ja püsimarker/pildid kleepimiseks- kattes kaardid laia kleeplindiga, põsivad need kauem "värsked"). Raskusaste 1. Kõigil klotsidel on ühes klotsi otsas pilt, teises sõna. Laps peab leidma sõnaga sobiva pildi järgmiseks klotsiks. Raskusaste 2. Kõigil klotsidel on pildid. KUID lapsed ei järjesta klotse piltide alusel vaid eelmise sõna viimane täht on järgmise sõna esimene täht (üksteise järgi sobivad uss-saan-nael-laud...) Enne kirjuta sõnad paberile välja, et ei oleks samade algustähtedega/lõputähtedega sõnu. Selle mängu võib teha ka ühes variandis tahvlil järjestamiseks. Raskusaste 3. Ühel kaardi poolel on pilt, teisel sõna. Kokku lähevad seega pilt-sõna, pilt-sõna. Ja seda siis ikka ka viimase/esimese tähe järgi.

17) Tähestikumäng õhupalliga. Juhul, kui ei karda ajutist möllu klassis. Mängujuht viskab õhupalli õhku. Lapsed istuvad tihedamas ringis põrandal, soovi korral kahes "rühmas" (siis saab teha võistlust) . Õhupall ei tohi maha kukkuda. Iga laps kes õhupalli üles tagasi lööb, peab ütlema tähestikust järgmise tähe. Kui ütleb vale tähe, on rühm kaotaja (või üksikult mängides ei tohi enam palli lüüa- ringist väljasebimine võib teistel palli asjatult maha kukutada, keegi ei liigu mängu lõpuni oma kohalt, lihtsalt kaasa mängida enam ei või kui vale tähe ütleb). Kui pall kukub maha, on rühm kaotaja.
Laura
Laura
Administraator

Postituste arv : 811
Join date : 16/06/2010
Age : 43
Asukoht : Tartu

https://algklassid.forummotion.com

Tagasi üles Go down

Eesti keele tundi sobivad mängud Empty Re: Eesti keele tundi sobivad mängud

Postitamine  Laura Teis Juul 05, 2011 10:17 pm

Siin ei ole küll linkide teema, kuid kuna antud kogumik on kena kompaktne ja lehe allservas saab valida teemade kaupa sobivaid mänge, panen siiski "tere-tere" mängukogu siia lingina. ("Ava kõik mängud" on kohe üleval tekstis teises lõigus juhul, kui mängud tulevad ette ainult pealkirjadena).
Laura
Laura
Administraator

Postituste arv : 811
Join date : 16/06/2010
Age : 43
Asukoht : Tartu

https://algklassid.forummotion.com

Tagasi üles Go down

Eesti keele tundi sobivad mängud Empty Tähejaht

Postitamine  Kristella Reede Dets 09, 2011 10:01 am

Eesti keele lõiming tööõpetusega, väga sobilik ilmselt praegusel ajal esimesse klassi, st kui tähed juba selged ;) http://hop-island.com/tee-ise/tahejaht/
Kristella
Kristella

Postituste arv : 214
Join date : 17/06/2010
Age : 41

Tagasi üles Go down

Eesti keele tundi sobivad mängud Empty Sussled

Postitamine  Laura Esm Aug 13, 2012 5:15 am

Kumakseses olid kunagi need nime all maagilised ruudud vms. Netis on natuke sarnase sisuga asi boggle.

Meil on nad ikka olnud susled (sõnapusled)

Alguses võiks ette anda terved sõnad ja lasta süsteemi seada. Edasijõudnutele anda ette ainult tähed. Hea vahetunninuputamine.

Eesti keele tundi sobivad mängud 9fyush


Viimati muutis seda Laura (Reede Juul 18, 2014 3:58 am). Kokku muudetud 1 kord
Laura
Laura
Administraator

Postituste arv : 811
Join date : 16/06/2010
Age : 43
Asukoht : Tartu

https://algklassid.forummotion.com

Tagasi üles Go down

Eesti keele tundi sobivad mängud Empty ppt laste mängudega, eesti keele mängud

Postitamine  Laura Esm Okt 08, 2012 6:03 am

https://www.box.com/s/ttzzuklt4ro9tpc640ft Kaks mängukest, laste tehtud Smile
Laura
Laura
Administraator

Postituste arv : 811
Join date : 16/06/2010
Age : 43
Asukoht : Tartu

https://algklassid.forummotion.com

Tagasi üles Go down

Eesti keele tundi sobivad mängud Empty Re: Eesti keele tundi sobivad mängud

Postitamine  Mariann Esm Okt 08, 2012 6:09 am

Supertublidel õpilastel on veelgi supertublim õpetaja. Väga toreda ja asjaliku töö olete ära teinud!
Mariann
Mariann

Postituste arv : 297
Join date : 18/06/2010
Age : 41

Tagasi üles Go down

Eesti keele tundi sobivad mängud Empty Re: Eesti keele tundi sobivad mängud

Postitamine  Laura Esm Okt 08, 2012 6:17 am

Mariann kirjutas:Supertublidel õpilastel on veelgi supertublim õpetaja. Väga toreda ja asjaliku töö olete ära teinud!
Embarassed 15
Laura
Laura
Administraator

Postituste arv : 811
Join date : 16/06/2010
Age : 43
Asukoht : Tartu

https://algklassid.forummotion.com

Tagasi üles Go down

Eesti keele tundi sobivad mängud Empty Re: Eesti keele tundi sobivad mängud

Postitamine  Mariann Kolm Okt 16, 2013 8:32 pm

Mariann
Mariann

Postituste arv : 297
Join date : 18/06/2010
Age : 41

Tagasi üles Go down

Eesti keele tundi sobivad mängud Empty Täringumängud

Postitamine  Mariann Esm Märts 03, 2014 4:33 am

Mängud tööks sõnavaraga ja lugemistekstidega.
https://app.box.com/s/oa6r7f3zqaf5kwpszf0i
Mariann
Mariann

Postituste arv : 297
Join date : 18/06/2010
Age : 41

Tagasi üles Go down

Eesti keele tundi sobivad mängud Empty HEA OST ehk selle sügise leid

Postitamine  Laura Kolm Aug 27, 2014 8:19 pm

Keegi on ometigi tulnud sellisele toredale mõttele:


Meie selleaastane leid on "HEAD EESTI MÕISTATUSED" ja "HEAD EESTI MUINASJUTUD".


Lapsevanemana pean kiitma autorite ajastust- koolialguskingiks väga vahvad komplektid. Nutikamale lapsele (ja ehk ka sellisele, kellega autosõit punktist A punkti B on alati natuke liiga pikk ja vajab tegevustega täitmist) on hea näppu anda "HEAD EESTI MÕISTATUSED". Rahulikule ja filosofeerivale tüübile on kindlasti suureks rõõmuks "HEAD EESTI MUINASJUTUD". Või miks ka mitte vastupidi 

Nüüd aga- õpetajana (see tuleb vähe pikem jutt).
*Esiteks on kaardid heas tugevas karbis.
*Teiseks on kaarte palju (ja meile meeldib, kui laps ei tüdine neile soetatud mängust kahe mängukorraga ära, sest kaardid korduvad).
*Kolmandaks on kaardid ise tugeval kartongil (mina julgen sellel aastal kindlasti neid enda esimese klassi juntsudele ka iseseisvaks tegevuseks anda). 
*Neljandaks on kaartidel enesekontrollivõimalused (või siis rühmas mängides saavad kaaslased vastuseid kontrollida). Oi kui palju erinevate õpitegevuste ideid juba pähe tuleb!
*Viiendaks (  ma ju hoiatasin, et pikk jutt tuleb, oleme päris elevil).
Viiendaks on näiteks mõistatustekaardid hädavajalikud valmistamaks lapsi ette erinevateks võistlusteks ja olümpiaadideks. Alati on küsitud seda mõistatust või vanasõna, mida sa tunnis läbi võtta ei jõudnud. Või siis on tegu "nipiga" küsimusega ja väga tubli õppur ei suuda mõelda "kastist väljapoole". Mängu vormis neid mõistatusi ja mõistulauseid läbi võttes saavad nad aga kindlasti peagi selgeks. Sest mängus võita tahab ju igaüks.
*Kuuendaks on kaardid jagatud raskusastmeti ja teemadeti, sobivad rühmas mängimiseks või kiiremale lapsele tunnilõputäiteks.
*Seitsmendaks.... no aitab küll. Kaardid endalegi tellite (sobivad täitsa ka lasta koolil õppevahendina tellida sest seda nad kindlasti on), saate enda mõttelennu tööle. 

Andke siis aasta sees teada mida toredat nendega teinud olete.
Meie oleme rõõmsad, et need kaardid meieni jõudsid.

Link fb kontole: https://www.facebook.com/lugemiskaardid?fref=ts

Eesti keele tundi sobivad mängud 1797954_957009287659112_6584859641201279762_n
Head Eesti muinasjutud ja Head Eesti mõistatused
Laura
Laura
Administraator

Postituste arv : 811
Join date : 16/06/2010
Age : 43
Asukoht : Tartu

https://algklassid.forummotion.com

Tagasi üles Go down

Eesti keele tundi sobivad mängud Empty Re: Eesti keele tundi sobivad mängud

Postitamine  Sponsored content


Sponsored content


Tagasi üles Go down

Tagasi üles

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Sa ei saa vastata siinsetele teemadele
 
Otsi
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Statistics
Kokku on 514 liitunud kasutajat
Uusim liitunud kasutaja on Marika

Kasutajad on postitanud 1884 teadet in 518 subjects