Algklassikute foorum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Lugemismänge

2 posters

Go down

Lugemismänge Empty Lugemismänge

Postitamine  Laura Laup Mai 07, 2011 3:56 am

TÄHERONG



Häälikuanalüüs

Eesmärk: sõna algushääliku eristamise õppimine. Kui võimalik, võib rongi taga olla kogu tähestik, aga võib keskenduda ka 3–4 õpitud tähele.

Vahendid: karbikesed (piimapakkidest näiteks), pildikaardid või pisikesed mänguasjad (nt üllatusmuna seest).

Tegevus: karbikestest ehitatakse rong, mille igal vagunil on üks täht.

Lapsele/lastele antakse kätte pildikaardid erinevate esemete või loomadega ja palutakse „reisijad” õigetesse vagunitesse panna. Rongi peale võib laadida igasugust kaupa. Lapsed häälivad sõna ja panevad selle esimese hääliku järgi õigesse vagunisse. Karbid võib omavahel nööriga ühendada. Mängu lõpus võib rong rõõmsalt teele sõita, kauba või reisijad uuesti maha laadida, ja järgmised lapsed saavad hakata vaguneid täitma.
ABC – MIDA SA NÄED?



Häälikuanalüüs

Eesmärk: ümbrusest nõutud häälikuga sõnade leidmine, sõna esimese hääliku eristamine.

Tegevus: seda mängu saab mängida autos, toas, õues. Üks lastest on mängus alustaja, kes ütleb esimese mõistatuse. „ABC – mida sa näed?” küsivad mängijad kooris ühe lapse käest. „Ma näen asja, mis algab A-tähega” (näiteks). Lapsed pakuvad erinevaid asju oma lähiümbrusest, mis algavad A-tähega. Õige vastuse ütlejast saab uue mõistatuse esitaja.


PESUPULGA TÄHESTIK



Häälikuanalüüs

Eesmärk: sõna alguses oleva hääliku eristamine (või raskem variant: kas K, P, T või G, B, D; pikk või lühike häälik).

Vahendid: papist ratas, mis on jaotatud sektoriteks, igal sektoril pilt ühest esemest ja puidust pesupulgad, millele on kirjutatud üks täht.

Tegevus: laps asetab papist ringile ringiratast pesupulki, vastavalt iga sõna algustähele või raskemas versioonis – sulghääliku leidumisele sõnas, pika või lühikese hääliku olemasolule.


POEMÄNG



Häälikuanalüüs

Eesmärk: leida etteantud häälikuga algavaid esemeid.

Vahendid: poekott või ostukorv, ostunimekiri, mis koosneb üksnes esitähtedest.

Tegevus: saab mängida ka päris poes emaga ostlemas olles, aga ka kodus, lasteaias. Laps laob korvi nõutud häälikutega esemeid. Pärast analüüsitakse korvi sisu. Näiteks on ostunimekirjas P (piim), L (leib), S (sai), M (moos) jne.


KASS JA KOER



Häälikuanalüüs

Eesmärk: leida antud tähega sõnu.

Vahendid: suur paber, vildikad, täring, mängunupud.

Tegevus: selleks mänguks tuleb kõigepealt meisterdada lauamäng.

Joonista ühte paberi serva kass ja koer ning kaks teekonda, nende loomadeni jõudmiseks. Teekonna moodustavad näiteks kassi ja koera käpajäljed. Igal käpajäljel on peal üks täht. Mängijaid on 2. Üks valib endale kassi ja teine koera juurde jõudmise teekonna (mõlemad teed peavad olema ühepikkused). Veeretakse kordamööda täringut. Peatudes käpajälgedel olevatel tähtedel öeldakse selle tähega sõna. Näiteks P-tähe juures. Minu koerale meeldib PALL või S-tähe juures, minu kassile meeldib SINK jne. Kui ei oska ühtegi sõna välja mõelda, jääd ühe korra vahele. Võidab see, kes esimesena oma loomani jõuab.


TOIDA TIIGRIT



Häälikuanalüüs

Eesmärk: kuulata, kas küsitav häälik esineb sõnas või mitte.

Vahendid: kingakarp, käärid, liim, paber, vildikad, pildikaardid.

Tegevus: joonista või liimi kingakarbile tiigrinägu, lõika suuavasse pilu.

Jutusta mängule juurde lugu tiigrist, kes armastas süüa sõnu (Donald Bisset „Lugusid tiigrist”). Näiteks täna tahab tiiger süüa T-tähega sõnu. Lapsed saavad enda kätte pildikaardid ja nad häälivad, kas nende kaartidel olevad asjad algavad T-tähega või sisaldavad T-tähte. Kui see algab T-tähega, saab laps selle tiigrile suhu pista.
ÄMBLIKUVÕRK



Tähtede õppimine

Eesmärk: õppida tundma või korrata tähti. Võib teha nii suurte, kui väikeste tähtede õppimiseks.

Vahendid: väikesed lõngatuttidest meisterdatud, lõngast jalgadega ämblikud, suur paber ja täring.

Tegevus: meisterda ämblikud. Mängu võib maksimaalselt korraga mängida 4–5 last. Joonista suurele paberile suur ämblikuvõrk. Iga natukese aja pärast on võrgul üks veepiisk ühe tähega. Proovi joonistada võrgule kogu tähestik.

Mäng algab välimise niidi algusest ja lõpeb ämblikuvõrgu keskel, kus asub ämbliku kodu. Lapsed veeretavad kordamööda täringut ja kõnnivad mööda tähti võrgu keskpaiga poole, nimetades iga kord tähe millele satuvad. Kui nad ei tunne seda tähte, lähevad nad algusesse või üks täht tagasi (ja kui seda ka ei tunne, siis veel kord tagasi jne). Taas saab mängu raskemaks teha, kui nad nimetavad selle tähega algava sõna, millele satuvad. Võidab see, kes saab kõige esimesena keskele.
USSI PUSLE



Lugemismäng

Eesmärk: tähtede sõnaks kokkusobitamine ja lugemine.

Vahendid: värviline paber, käärid, marker.

Tegevus: joonista lapsele mitu erinevat värvi ussi või sajajalgset, kirjuta ussidele peale mingi sõna või pereliikme nimi. Olenevalt lapse lugemisoskusest kas 3-, 4-, 5- või enama täheline. Lõika ussid tükkideks nii, et iga tüki peale jääb üks täht ja sega need omavahel ära. Laps peab värvi järgi ussid kokku saama ja paigutama tähed nii, et neist moodustuks mingi sõna


OTSI ÜLES!



Lugemismäng

Eesmärk: lugemisoskuse arendamine.

Vahendid: paber ja pliiats.

Tegevus: laps saab endale paberi, kus on kirjas erinevaid esemeid, mida ta toast leidma peab. Näiteks: KAPP, TASS, LILL, PEEGEL, PILT, KELL, VOODI jne. Laps käib mööda tuba ja otsib nõutud eseme üles. Iga leitud asja taha teeb ta töölehel risti.


TOIDA PEETRIT



Lugemismäng

Eesmärk: lugemisoskuse treenimine.

Vahendid: kingakarp, paber, vildikad, käärid, liim, sõnakaardid.

Tegevus: kõigepealt joonista või liimi kingakarbi kaanele poisi nägu. Lõika suuavasse pilu, trüki hästi palju erinevaid sõnakaarte toiduainete ja muude sõnadega (näiteks: TEE, LIMONAAD, MULD, KIRVES, MUNA jne). Laps võtab sõnakaardi, loeb seda ja mõtleb, kas see sobib Peetrile söögiks anda või mitte. Sobib ka tervisliku toitumise teema juurde. Samuti võib teha ka poisi asemel karbile mõne looma näo – kassi, lõvi, koera jne.


ÜLLATUSMUNA ÜLLATUS



Lugemismäng

Eesmärk: tähtedest sõna moodustamine.

Vahendid: vanad tühjad üllatusmuna kestad, liikuva aabitsa tähed.

Tegevus: jagada munadesse ühe konkreetse sõna moodustamiseks vajalikud tähed (liikuva aabitsa tähed on sobiva suurusega). Kui on erineva värviga mune, võib jaotada munadesse vastavalt värvile erineva raskusastmega sõnu. Väljas võib olla ka pildimaterjali või reaalseid üllatusmuna mänguasjakesi. Laps avab muna ja proovib tähti paigutades mõistatada, mis mänguasi selles munas enne oli. Otsib juurde sobiva pildi või mänguasja.


PILDI SILDISTAMINE



Lugemismäng

Eesmärk: lugemisoskuse treenimine, sõna kokkulugemine.

Vahendid: suur pilt ja sõnakaardid pildil olevate esemetega, märkmepaber.

Tegevus: suurel pildil peaks olema hästi palju esemeid, tegelasi. Tee esemete/tegelaste kohta sõnakaardid. Laps/lapsed loevad kaardil oleva sõna, otsivad selle pildilt üles ja kinnitavad märkmepaberiga selle eseme/ tegelase juurde. Lõpuks saab kogu pilt sedelikesi täis. Hiljem võib panna tegelaste juurde valed nimetused ja paluda lapsel/lastel leida, mis on valesti.


MAIASMOKK



Lugemismäng

Eesmärk: sõnade kokkulugemine.

Vahendid: paber, pliiatsid/vildikad, käärid.

Tegevus: joonista mängukaardid 4 erinevat värvi kommidega (umbes 40 kaarti) ja peal komminimetused (ORAVAKE, PILLE, KIISU jne) ning 2–3 maiasmoka näopildiga mängukaarti igast värvist (kokku 8–12 tk). St näiteks 10 sinist, 10 punast kommi komminimetustega jne. ning 3 sinist maiasmokka, 3 punast maiasmokka jne.

Kaardid on laual tagurpidi. Laps võtab laualt kaardi, loeb kommilt sõna ja saab seejärel kaardi endale. Kui ta aga ei oska kokku lugeda, paneb mängu tagasi. Kui tuleb maiasmoka pildiga kaart, sööb ta ära kõik seda värvi kommid, mis sul juba kogunenud olid. Võidab see, kel

mängu lõpuks kõige enam kaarte alles on.



Allikas: http://www.lugemisyhing.ee
Laura
Laura
Administraator

Postituste arv : 811
Join date : 16/06/2010
Age : 43
Asukoht : Tartu

https://algklassid.forummotion.com

Tagasi üles Go down

Lugemismänge Empty Re: Lugemismänge

Postitamine  Erle Nelj Aug 11, 2011 11:12 am

Laura kirjutas:TÄHERONG



Häälikuanalüüs
...


Allikas: http://www.lugemisyhing.ee





Väga lahedad!
Erle
Erle

Postituste arv : 17
Join date : 12/06/2011

Tagasi üles Go down

Tagasi üles


 
Permissions in this forum:
Sa ei saa vastata siinsetele teemadele
 
Otsi
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Statistics
Kokku on 514 liitunud kasutajat
Uusim liitunud kasutaja on Marika

Kasutajad on postitanud 1884 teadet in 518 subjects